Niedzielna eucharystia

Niedzielna eucharystia

W każdą niedzielę zapraszamy na Mszę świętą odprawianą w naszym seminaryjnym kościele o godzinie 11.30. Jest to wyjątkowa okazja do wspólnej modlitwy z alumnami i wychowawcami MSD w miejscu, w którym kandydaci do kapłaństwa dojrzewają do pasterskiej posługi w Kościele, i wspierania ich na drodze powołania.

Zapraszamy do korzystania z możliwości zamawiania intencji Mszy świętych sprawowanych w naszym kościele.

Intencje można zamawiać w zakrystii po każdej niedzielnej Mszy świętej sprawowanej w kościele seminaryjnym.

10 V1) + Teofila, Józef, Maria, Franciszka, Aleksander
17 V1) + Zofia Zając + Emilka Zając
24 V1) O Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium

2) Za zmarłych z rodzin Kralów, Kłoniców i Przysuchów i za dusze w czyśćcu cierpiące

3) + Stanisław, Danuta i Waldemar Denisiuk

4) + Ludwik Korulczyk (14. r. śm.)

31 V1) + Irena Tylec + Kazimierz Tylec
7 VI1) + Edmund Księski (32. r. śm.) + Zbigniew Księski (8 r. śm.)
14 VI1) + Teofila, Józef, Maria, Franciszka, Aleksander
21 VI1) + Irena, Marian, Andrzej z rodz. Kuciów + Anna Komoń
28 VI1) + Jan (5. r. śm.) i Regina Andryszczykowie
5 VII

 

 

 
DataGłówny celebrans
29 IIIKs. prefekt Adam Pendel
5 IVO. Sławomir Jargiełło
12 IVKs. dyrektor Marcin Grzesiak
19 IVKs. prefekt Adam Pendel
26 IVKs. dyrektor Marcin Grzesiak
3 VO. Wojciech Rebeta
10 VO. Andrzej Flis
17 VO. Andrzej Flis
24 VO. Sławomir Jargiełło
31 VKs. rektor Jarosław Marczewski
7 VIO. Wojciech Rebeta
14 VIKs. prefekt Adam Pendel
21 VIKs. prefekt Adam Pendel
28 VIO. Sławomir Jargiełło


Schola liturgiczna  alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie pod dyrekcją ks. dr. Tomasza Lisieckiego modli się pięknym śpiewem w czasie Eucharystii odprawianych w naszym kościele. Zapraszamy!

 

 

Ogłoszenia

  1. Mottem tegorocznego IV Światowego Dnia Ubogich są słowa z Księgi Syracha: „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32).
  2. W trzecią niedzielę listopada obchodzimy też Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W Polsce na drogach dziennie ginie przeciętnie aż 8 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Chociaż liczba ofiar wypadków na drogach w naszym kraju systematycznie spada, wciąż należy do najwyższych w Europie. W 2019 roku na drogach w Polsce miało miejsce 30 288 wypadków drogowych. W ich wyniku poniosło śmierć 2 909 osób, a rannych zostało 35 477 osób. Pamiętajmy w modlitwie o nich szczególnie dzisiaj i módlmy się zawsze o bezpieczną podróż.
  3. Zachęcamy do podawania imion swoich bliskich zmarłych, których polecamy w naszej wspólnocie w modlitwie wypominkowej i w czasie Mszy św. Można to uczynić  po Mszy św. w zakrystii wpisując imiona zmarłych na kartach wypominkowych, które są wyłożone przy wejściu do kościoła. Kartki można składać także  do  skrzynki na portierni w budynku seminaryjnym każdego dnia w godz. 7.00-19.00. Można też zgłaszać za pomocą poczty elektronicznej na adres: rektorat.seminarium@diecezja.lublin.pl. W tym ostatnim przypadku zwyczajowe ofiary można przelać z dopiskiem „Wypominki” na konto bankowe: 88 1500 1520 1215 2000 9394 0000. Za ofiary złożone przy tej okazji na rzecz naszego Seminarium składamy serdeczne Bóg zapłać.
  4. W sobotę 21 listopada 5 alumnów III roku przyjmie strój duchowny. Prosimy o modlitwę w ich intencji.
  5. Po Eucharystii można w zakrystii zamawiać intencje Mszy św. sprawowanych w naszym kościele.
  1. Wczoraj 5 alumnów V roku zostało włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Adama Baba
  2. W środę obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Pamiętajmy w modlitwie o naszej Ojczyźnie  szczególnie teraz w trudnym czasie zmagania z epidemią i napięć społecznych.
  3. Zachęcamy do podawania imion swoich bliskich zmarłych, których polecamy w naszej wspólnocie w modlitwie wypominkowej i w czasie Mszy św. Można to uczynić  po Mszy św. w zakrystii wpisując imiona zmarłych na kartach wypominkowych, które są wyłożone przy wejściu do kościoła. Kartki można składać także  do  skrzynki na portierni w budynku seminaryjnym każdego dnia w godz. 7.00-19.00. Można też zgłaszać za pomocą poczty elektronicznej na adres: rektorat.seminarium@diecezja.lublin.pl. W tym ostatnim przypadku zwyczajowe ofiary można przelać z dopiskiem „Wypominki” na konto bankowe: 88 1500 1520 1215 2000 9394 0000. Za ofiary złożone przy tej okazji na rzecz naszego Seminarium składamy serdeczne Bóg zapłać.
  4. W związku z zarządzeniem władz państwowych uprzejmie informujemy, że od niedzieli 9 listopada w czasie Mszy świętej w naszym kościele może przebywać równocześnie maksymalnie 20 osób. Prosimy o przestrzeganie podczas nabożeństwa powszechnie obowiązujących zasad higieny sanitarnej – zakładania maseczek i dezynfekowania rąk. Życzymy dobrego zdrowia i obfitej łaski Bożej na ten trudny czas.
  5. Po Eucharystii można w zakrystii zamawiać intencje Mszy św. sprawowanych w naszym kościele.
  1. Obchodzimy dziś uroczystość Wszystkich Świętych, a jutro wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym roku ze względu na pandemię przez cały listopad  można zyskać odpust zupełny i ofiarować za zmarłych  – każdego dnia za jedną osobę zmarłą. Tego odpustu udziela się wiernemu, który nawiedzi  cmentarz i  pomodli się za zmarłych.  Pozostałe warunki to stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitw w intencjach Ojca Świętego i wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Korzystajmy z tego daru i wspierajmy naszych zmarłych.
  2. W związku z zamknięciem cmentarzy zapraszamy przez cały listopad do składania tegorocznych wypominków za naszych bliskich zmarłych w następujący sposób: w tradycyjnej formie w kościele seminaryjnym po coniedzielnej Mszy św. o godz. 11.30; w tradycyjnej formie do skrzynki na portierni w budynku seminaryjnym każdego dnia w godz. 7.00-19.00; za pomocą poczty elektronicznej na adres: rektorat.seminarium@diecezja.lublin.pl. W tym ostatnim przypadku zwyczajowe ofiary można przelać z dopiskiem „Wypominki” na konto bankowe: 88 1500 1520 1215 2000 9394 0000
  • W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca – dzień szczególnej modlitwy o powołania i za powołanych, oraz I piątek i I sobota miesiąca.
  1.  W związku z Tygodniem Misyjnym pamiętajmy w modlitwie o misjonarzach i misjonarkach, prośmy o nowe powołania misyjne. Zachęcamy, by z racji przeżywanej dzisiaj w całym Kościele Niedzieli Misyjnej i rozpoczynającego się Tygodnia Misyjnego, wesprzeć finansowo projekty realizowane przez Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Puszka, do której możemy – od dzisiaj do przyszłej niedzieli włącznie ‑ składać ofiary, znajduje się w naszym kościele przy bocznym ołtarzu św. Barbary. Serdeczne Bóg zapłać.
  2. W czwartek 22 X wspomnienie św. Jana Pawła II.
  3. Za tydzień zmiana czasu z letniego na zimowy.
  4. Po Eucharystii można w zakrystii zamawiać intencje Mszy św. sprawowanych w naszym kościele.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC NOWYCH
OBOSTRZEŃ SANITARNYCH PODCZAS ZGROMADZEŃ RELIGIJNYCH


Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7m2 w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń.

Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków.

Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem.

W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej.

Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, proszę o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję.

Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły.

Matce Bożej, Różańcowej Pani, powierzam moich współbraci w biskupstwie, kapłanów i osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych, zapewniając o duchowej bliskości i modlitwie.

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Dyspensa

W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych Arcybiskup Metropolita Lubelski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Dyspensa obowiązuje od niedzieli 18 października do odwołania.

Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.

  1. W tym tygodniu nasza wspólnota będzie przeżywała jesienne rekolekcje. Rozpoczną się w środę wieczorem. Prosimy o modlitwę.
  2. Za tydzień Mszy św. z obrzędem kandydatury do diakonatu i prezbiteratu alumnów V roku w naszym kościele będzie przewodniczył bp Adam Bab.  Prosimy o modlitwę.
  3. Po Mszy św. można w zakrystii zamawiać intencje Mszy św. sprawowanych w naszym kościele.