Będziemy kapłanami – film

20 Marca, 2017

Jakże często strony parafii, plakaty informujące o wydarzeniach kościelnych, czy strony na facebooku kojarzą się z niską jakością, wręcz czasami z tandetą. A przecież przez wieki Kościół Katolicki był mecenasem sztuki, wyznaczał trendy, stał na straży dobrego smaku. Coś poszło nie tak.

Są jednak perełki, które nie pozwalają popaść w estetyczne przygnębienie i być może zwiastują zmianę na lepsze. Jedna z nich to spot, krótki film, stworzony w naszym seminarium. To profesjonalnie wykonana produkcja cieszy oko i z przyjemnością się ją ogląda. Jednak to nie wszystko. Obraz, muzyka i treść współgrają ze sobą pokazując powołanie do kapłaństwa nie jako ucieczkę od świata, ale jako wyjątkową misję, której warto poświęcić swoje życie. Taki też cel przyświecał twórcom, którzy wiele godzin, a nawet dni, zastanawiali się jak w piękny, pociągający i niebanalny sposób pokazać rzeczywistość, która wymyka się ludzkim słowom, pojęciom.

Nie jest to w pierwszym rzędzie film o seminarium, kolejna akcja powołaniowa.  Zdecydowanie nie. Seminarium jest pewnym tłem, na którym widać wspólnotę młodych mężczyzn, pełnych pasji, pragnących oddać swoje życie Chrystusowi na drodze kapłaństwa. W dynamiczny i ciekawy sposób twórcy pokazali również że posługę kapłańską rozumieją jako obecność, służbę, dawanie życia. Finalna scena, w której 3 kleryków patrzy ze zdumieniem w kierunku uniesionej Hostii, a głos wypowiada słowa: „Będziemy kapłanami” nie pozwalają obojętnie przejść i nie zastanowić się nad tym czym jest służba Bogu i kapłaństwo.

zobacz kolejne aktualności: