„Sport ma dziś ogromne znaczenie, ponieważ może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, wspólnota, solidarność. Właśnie dlatego w ostatnich latach sport rozwija się coraz bardziej jako jedno z charakterystycznych zjawisk współczesności, swego rodzaju <znak czasu> , wyrażający nowe potrzeby i nowe oczekiwania ludzkości. Sport rozpowszechnił się we wszystkich częściach świata, przekraczając bariery kultury i państw”.

Św. Jan Paweł II

Oprócz przygotowania intelektualnego i formacji duchowej, dosyć dużo czasu i miejsca w życiu seminaryjnym zabiera tzw. formacja ludzka do kapłaństwa. Do niej w sposób szczególny można zaliczyć sport. Nie sposób kształtować swojego dojrzałego charakteru bez doświadczenia współzawodnictwa i goryczy porażki.

W naszym seminarium klerycy – oprócz różnego rodzaju rozgrywek międzyrocznikowych i międzyseminaryjnych, czynnie uprawiają sport w trakcie swojego czasu wolnego. Do dyspozycji jest sala gimnastyczna, a także siłownia.

Czynnie uczestniczymy co roku w różnego rodzaju rozgrywkach pomiędzy seminariami z całej Polski. Należy tu wspomnieć rozgrywki w piłce nożnej halowej, piłce siatkowej oraz  w piłce koszykowej.  Na razie największym sukcesem było zdobycie pierwszego miejsca w Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Nożnej, które odbywały się w Opolu w 2009 roku.

Za sprawą klubów z Lubelszczyzny, Górnika Łęczna, ale także MKS-u Funfloor Perła Lublin, które swoje mecze rozgrywają na najwyższych szczeblach rozgrywkowych w Polsce, czynnie wspieramy rodzime inicjatywy sportowe, poprzez doping dla tych drużyn i zaangażowanie duszpasterskie.

Sport od zawsze był i nadal pozostaje ważnym czynnikiem kształtującym w nas dojrzałe człowieczeństwo i kapłaństwo. Pozostaje także ważnym elementem, który wpływa na rozwój i pogłębienie życia duchowego.