Biblioteka Metropolitalnego Seminarium Duchownego
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6, 20-105 Lublin
tel.: 81 743 65 05
e-mail: msdbiblioteka@gmail.com
GODZINY OTWARCIA:
PONIEDZIAŁEK i PIĄTEK
13:00-17:00
WTOREK – ŚRODA – CZWARTEK
9:00-17:00 (przerwa: 12:45-13:30)
SOBOTA
9:00-12:00
Biblioteka Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie powstała wraz z erygowaniem seminarium w 1714 roku.
Losy biblioteki kształtowanej przez lata są ściśle związane z losami seminarium i całego miasta. Liczne wojny na terenie Lublina niekorzystnie wpłynęły na rozwój biblioteki, niejednokrotnie niszcząc jej zbiory. Zwłaszcza druga wojna światowa na terenie naszego kraju, pociągnęła za sobą ogromne straty w zasobach bibliotecznych, także w materiałach bibliotecznych seminarium poczyniła znaczne spustoszenia. Po wojnie nastąpił rozwój biblioteki, uporządkowano zbiory i sporządzono nowe katalogi, w latach 80. wzniesiono dla niej nowy budynek. Wzbogacano księgozbiór modyfikując i usprawniając jego funkcjonowanie przez zakup większej liczby obiektów bibliotecznych i odpowiednich sprzętów. Władze seminaryjne starają się o wzrost księgozbioru i właściwe jego zabezpieczenie, o odpowiedni lokal i uposażenie. Również kapłani Archidiecezji Lubelskiej mają na uwadze dobro biblioteki wspierając ją swoimi księgozbiorami prywatnymi.
W 2009 roku dzięki staraniom Rektora Seminarium ks. Tadeusza Kądziołki i znaczącemu wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, najcenniejsza część księgozbioru została poddana konserwacji.
Obecnie prowadzone są prace nad unowocześnianiem funkcjonowania biblioteki poprzez komputeryzację księgozbioru.
Biblioteka seminaryjna posiada zbiory z zakresu: teologii, filozofii, biblistyki, historii Kościoła oraz historii powszechnej, prawa ogólnego i kościelnego, psychologii, socjologii, pedagogiki, literatury i dziedzin pokrewnych.
Księgozbiór biblioteki obejmuje ok. 120 tysięcy tytułów. W przywołanej liczbie znajdują się: rękopisy (XV-XIX wiek), inkunabuły, starodruki (XVI-XVIII wiek), książki wydane po 1801 roku, czasopisma oraz albumy, kasety, płyty, mapy, mikrofilmy, płyty CD, kasety VHS, numizmaty, muzykalia, prace dyplomowe.
Biblioteka posiada:
- kartkowy katalog alfabetyczny,
- komputerowy katalog książek wydanych po 1801 roku (niekompletny),
- komputerowy katalog czasopism,
- komputerowy katalog prac dyplomowych.