W ramach otrzymanego dofinansowania podjęto działania zgodnie z programem prac konserwatorsko – restauratorskich przy wystroju wnętrza Kaplicy Grekokatolickiej w Zespole Pomisjonarskim w Lublinie, obecnie Seminarium Duchowne.
I. Oczyszczenie – oczyszczono powierzchnię ścian, sztukaterii i sklepienia. z wtórnych powłok malarskich, pobiał i naprawek
II. Odsolenie – odsolono miejsca gdzie zaobserwowano niszczące działania soli, szczególnie w partii cokołowej odsolono przy użyciu kompresów z pulpy papierowej namoczonej w wodzie destylowanej.
III. Uzupełnienia – uzupełniono ubytki w partiach ścian, sklepienia i sztukaterii, wypełniono je dobraną do oryginału zaprawą z uwzględnieniem granulacji kruszywa. Rysy i szczeliny pogłębiono i wzmocniono krawędzie przed uzupełnieniem. Ubytki w elementach odlewanych uzupełniono masą gipsową z dodatkiem pigmentu.
IV. Nałożenie warstw malarskich – nałożono warstwę malarską zgodnie z odkrytym oryginałem, po wykonaniu prób kolorystycznych. Kolorystyka zgodna z duchem neogotyku.
V. Aranżacja przestrzeni za ikonostasem – przywrócono kolorystkę o której wspomina „Inwentarz z 1921r.” – ściany w kolorze czerwieni pompejańskiej w złoty rzucik lilii burbońskich, zaś sklepienie dostosowane do koncepcji całości kaplicy.
Zakres prac dotyczył:
1. Renowacji elementów wystroju architektonicznego – roboty sztukatorskie
2. Renowacji sklepienia krzyżowego – płaszczyzna sklepienia między żebrami
3. Renowacji sklepienia krzyżowego – żebra sklepień krzyżowych
4. Renowacji ścian płaskich i profili naściennych
Zadanie zrealizowano zgodnie z harmonogramem i kosztorysem ofertowym pod nadzorem konserwatorskim. Odbioru prac konserwatorsko- restauratorskich dokonał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie.