XIII Niedziela Zwykła 27 VI 2021 r.

28 Czerwca, 2021

Komunikat Metropolity Lubelskiego

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

Zbliża się beatyfikacja Sługi Bożego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Ogłosi ją w imieniu Papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, w dniu 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Nowy Błogosławiony związany był z Lublinem i diecezją lubelską przez studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przez opiekę nad siostrami i niewidomymi dziećmi z Lasek w Kozłówce i Żułowie w czasie II wojny światowej; a przede wszystkim przez niemal trzyletnią posługę biskupa lubelskiego. Miesiąc temu minęła 75. rocznica jego ingresu do naszej Katedry.

Okazją do dziękczynienia za bliską już beatyfikację naszego Wielkiego Rodaka będzie doroczny odpust Matki Bożej Katedralnej połączony z procesja różańcową w dniu 3 lipca o godz. 1900. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup słowackiej diecezji Rożniawa, Stanisław Stolarik. Będziemy także polecać Bogu przygotowania do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, którego uroczyste otwarcie planujemy na jesień.

Miesiąc później, 4 sierpnia, wyruszy 43. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, której przyświecać będzie hasło „Eucharystia – prawdziwe życie.” Podobnie jak rok temu, tak i teraz pielgrzymka będzie miała charakter sztafety. Również i w tym roku będzie można wesprzeć fundusz Idę z Tobą. Korzystający z niego pielgrzymi poniosą intencje ofiarodawców na Jasną Górę.

Zapraszając do Archikatedry na święto Maryjne oraz na pielgrzymkowy szlak, z serca wszystkim błogosławię

Wasz Biskup Stanisław

  1. Ks. Grzegorz Ogorzałek kończy posługę ojca duchownego w naszym Seminarium Dziękujemy za sześć lat Jego służby w naszej wspólnocie. Życzymy Bożej opieki na nowym miejscu kapłańskiej służby. Nowym ojcem duchownym MSD został mianowany ks. Sławomir Jargiełło. Nowym prefektem  został mianowany ks. Adama Pendel. Życzymy Im światła i mocy Ducha Świętego na posługę w Seminarium. Pamiętajmy o ks. Grzegorzu, ks. Sławomirze i ks. Adamie w modlitwie.
  2. W czwartek alumni skończą sesję egzaminacyjną i rozpoczną się wakacje. Dziękujemy za modlitwę w czasie zdawania egzaminów przez alumnów i polecamy modlitewnej pamięci ich wakacyjne posługi i wypoczynek.
  3. W tym tygodniu będzie I czwartek miesiąca – dzień modlitwy o powołania i za powołanych, oraz I piątek i sobota miesiąca.
  4. W sobotę 3 lipca przypada święto NMP Płaczącej.  Mszy świętej pontyfikalnej w archikatedrze o godz. 19.00 przewodniczyć będzie Bp Stanislav Stolárik, biskup diecezji rożnawskiej (Słowacja). Po Mszy św. odbędzie się procesja różańcowa.
  5. Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przekazanie danych objętych spisem jest obowiązkowe. Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy poprzez formularz dostępny na stronie spis.gov.pl. Serdecznie zachęcamy wszystkich do spisania się samodzielnie przez Internet, co jest możliwe do 30 września 2021 r. Rachmistrze będą również dzwonić i odwiedzać Państwa w domach. Więcej informacji na stronie internetowej archidiecezji.
  6. Po Eucharystii można w zakrystii zamawiać intencje Mszy św. sprawowanych w naszym kościele.
  7. Prosimy o modlitwę w intencji powołań oraz za kandydatów do Seminarium, o wsparcie dla nich w rozeznawaniu powołania.

zobacz kolejne aktualności: